Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Szkoła Podstawowa w Ulanicy

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Utworzono dnia 26.02.2023
,,A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język znają”
21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jest to data upamiętniająca tragiczne wydarzenia w Bangladeszu z 1952 roku. Podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego, zginęło pięciu studentów. Głównym założeniem tego święta jest pokazanie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego, promowanie wielojęzyczności, a także zaprezentowanie edukacyjnej strony języka.
Od 1950 roku około 250 z 6 tysięcy języków świata zostało zapomnianych.
Ważne jest, aby pamiętać o tym, że nasz język jest wyjątkowy, piękny, zróżnicowany, a dzięki temu wyróżnia się wśród innych. Mamy nie tylko język literacki, ale dialekty, gwary, którym posługujemy się każdego dnia w naszej lokalnej społeczności. To świadczy o różnorodności, której nie należy się wstydzić, ale ją pielęgnować i przekazywać z pokolenia na pokolenie.
W naszej szkole obchodziliśmy to wyjątkowe święto na lekcjach języka polskiego. Uczniowie przygotowywali plakaty, zmagali się z trudnościami ortograficznymi, rozwijali słownictwo, mierzyli się z łamańcami językowymi, a także pracowali nad poprawnością językową. Wspólnie nagraliśmy krótki filmik pt. „Słowa mają moc i żyją w nas”. Uczniowie zaprezentowali na kartkach napisane wyrazy, które mają dla nich znaczenie i kojarzą się z czymś pozytywnym i przyjemnym.
Zwieńczeniem naszych wspólnych działań jest gazetka, która powstała na szkolnym korytarzu.
Język polski nie należy do najłatwiejszych, a błędy popełnia każdy z nas. Aby, jak pisał Juliusz Słowacki, „język giętki, powiedział wszystko, co pomyśli głowa (…)”, warto zadbać o poprawną polszczyznę na co dzień. To naprawdę nie jest trudne! A więc do dzieła.

 

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Luty 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Zaprzyjaźnione Strony

Gmina Dynów

Miasto Dynów

Podziękowania